Nie widać zmian na stronie

Niekiedy po aktualizacji witryny i umieszczeniu plików na serwerze w przeglądarce nadal widoczna jest poprzednia wersja. Możliwe są następujące sytuacje:

Widoczne są obrazy, pliki, teksty, animacje które zostały usunięte – dana podstrona lub cała witryna internetowa wygląda dokładnie tak jak przed zmianami.
Na witrynie nie widać elementów, które zostały dodane – nowe zdjęcia animacje, teksty się nie pojawiły.
Nie widać tyko części nowych elementów a jednocześnie widać niektóre elementy z poprzedniej wersji witryny.
W takich przypadkach, gdy po aktualizacji Państwa witryny, nadal widoczna jest poprzednia wersja witryny, bardzo prosimy o sprawdzenie czy została wyczyszczona pamięć podręczna przeglądarki. Najczęstszą przyczyną braku widoczności zmian jest pobieranie przez przeglądarkę plików z dysku lokalnego komputera a nie z serwera www.

Wyczyszczenie pamięci podręcznej możliwe jest zwykle z poziomu menu przeglądarki. Należy szukać przycisków opisanych: „wyczyść pamięć podręczną”, „wyczyść cache”, „wyczyść pobrane pliki”, „usuń pamięć podręczną przeglądarki”. W niektórych przeglądarkach skuteczne może się okazać odświeżenie poprzez wciśnięcie przycisku Ctrl + F5. W ostateczności można wejść na stronę z innego profilu na tym samym komputerze lub z komputera, z którego dany adres nie był jeszcze odwiedzany.

W sieciach korporacyjnych może wystąpić problem z serwerem proxy. Czyli takim komputerem, który stoi na drodze pomiędzy przeglądarką a serwerem www. Możliwe jest, że serwer proxy zwraca wersję witryny zapisaną w swojej pamięci. W takiej sytuacji, żaden komputer łączący się z danym adresem przez tez serwer proxy nie otrzyma aktualnej wersji witryny. Rozwiązaniem może być kontakt z Państwa administratorem i spowodowanie wyczyszczenia pamięci serwera proxy lub połączenie bezpośrednie z pominięciem tego serwera. Niestety, w niektórych przypadkach połączenie bezpośrednie nie będzie możliwe z danej sieci ponieważ ruch przez proxy jest wymuszany i nie ma możliwości skrócenia tej drogi. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość i odczekać aż serwer proxy pobierze aktualną wersję z serwera www. Innym sposobem aby sprawdzić poprawność działania zanim nastąpi aktualizacja proxy jest połączenie z sieci zewnętrznej (kafejka internetowa, komputer domowy, połączenie przez modem GSM).

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2003-2021

abacus.pl